III MILA TUCHOLSKA, CZYLI 1609,34 m. DO PRZEBIEGNIĘCIA PONIŻEJ 4 MIN.

Dni Borów Tucholskich to wielka i z ogromnymi tradycjami impreza, przyciągająca do Tucholi turystów z całej Polski. W programie obchodów znajdziemy wiele intersujących dla każdego propozycji i to z wielu dziedzin. Od trzech lat swoją markę i tradycje ugruntowuje również  Mila Tucholska, bieg, który jest kontynuacją słynnej Mili Tucholskiej Hydrotoru. Zmieniona formuła i miejsce rozgrywania zawodów, a przede wszystkim ogromne zaangażowanie organizatorów z Arkiem Wiśniewskim na czele spowodowało, że z roku na rok rośnie ranga tego niezwykle interesującego biegowego mityngu. W zawodach biorą udział dzieci, młodzież, mieszkańcy Tucholi i okolic, no i oczywiście profesjonaliści, na co dzień zajmujący się wyczynowym bieganiem. Na tucholskiej bieżni można oglądać czołowych średniodystansowców Polski i miejmy nadzieję, że tę tradycję uda się kontynuować. Aby się o tym przekonać, zapraszamy wszystkich przyjaciół sportu w niedzielę 12 lipca o godz. 17:00 na stadion Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tucholi. Na ten czas zaplanowano bowiem III Milę Tucholską. Czekają nas niewątpliwie 2 godziny dobrej, sportowej zabawy z finałowym ściganiem.

Swój udział potwierdzili zwycięzcy poprzednich edycji i to zarówno pierwszej jaki i drugiej, Marta Krawczyńska i Natalia Wilkosz. Na starcie staną również siostry Kamila i Katarzyna Pobłockie oraz młodzieżowa Mistrzyni Polski na 10000m., Daria Gawłowska. Wśród mężczyzn podobnie mistrzowie I i II Mili, Dawid Klaybor i Damian Rudnik oraz ci, którzy stali na 2 i 3 stopniu podium, Andrzej Rogiewicz, Radek Russ, no i gospodarz zawodów finalista Mistrzostw Polski na 800m., Arkadiusz Wiśniewski, który przypomnijmy zajął 3 miejsce w I Mili.

Ten ciekawy i wyjątkowy dystans nie jest rozgrywany na zawodach rangi mistrzowskiej, jednak od dziesiątków lat jest ozdobą wielu ważnych lekkoatletycznych mityngów. Pobiegnięcie 1609, 34 metrów w czasie poniżej 4 minut, jest dla wielu sportowców nie lada wyzwaniem a pierwszy raz dokonał tego angielski średniodystansowiec, Roger Bannister w maju 1954 roku (3:59,4). Rekord świata od 7 lipca 1999 roku należy do Hichama El Guerrouja z Maroka, multimedalisty, który pokonał milę w 3:43,13. Rekordzistą Polski z czasem 3:55,40 (Sztokholm 9.08.1976), pozostaje nieodżałowany Bronisław Malinowski. Jak do tej pory poniżej 4 minut nie przebiegła mili żadana kobieta. Najszybciej pokonała ten dystans Rosjanka, Swietłana Mastierkowa, która uzyskała w 1996 roku w Zurychu czas 4:12,56. Czy uda się kiedykolwiek w Tucholi doczekać takiego biegu w którym któryś z zawodników pokona barierę 4 minut? Jak mówi przysłowie: Pożyjemy, zobaczymya tymczassem prezentujemy plakat zawodów i regulamin III Mili Tucholskiej.  I oczywiście do zobaczenia 12 lipca na bieżni stadionu OSiR.

REGULAMIN

DOTYCHCZASOWI ZWYCIĘZCY.

Skip to content